Összegzés

Összegzés

A jövő tervezése, az élet kockázatainak számbavétele, nem egyszerű feladat.

Minden életkornak, élet fázisnak megvannak a maga kockázatai. Más kockázatai vannak a tizenéves,- döntően az oktatási intézményekben eltöltött éveknek, mint a munkavállalás, a családalapítás, az önálló életkezdés éveinek, vagy pl. a nyugdíjas éveknek.

Tizenévesen a tanuló balesetbiztosításokban összegzett kockázatokra érdemes odafigyelni, ami 1000-10 000 Ft / fő / éves díjért rendkívül sokrétű iskolai és iskolán kívüli balesetekre nyújt fedezetet. Különösen fontos lehet ez a módozat azon tanulók esetében, akik rendszeres sport tevékenységet folytatnak. Ezt a biztosítás típust még akkor is érdemes megkötni, ha a sportegyesület, ahol a sport tevékenységet folytatják, már kötött kollektív balesetbiztosítást a sportolójára.

Biztosítási módozatoktól függetlenül mindenképpen azt ajánljuk, hogy a szülőkkel közösen kerüljenek számbavételre a valós biztosítási kockázatok. Gondolják végig például az iskolai és az iskolán kívüli szakmai gyakorlatokon előforduló baleseti kockázatokat. Ugyanis a legtöbb súlyos baleset ezeken a helyszíneken és alkalmakkor következik be.

A tanuló balesetbiztosításokat döntően az oktatási intézményekben működő alapítványok,- mint szerződők- közreműködésével kötik meg a biztosító társaságok a tanév megkezdésével indítva a kockázatvállalást. Minden tanév induláskor a diákok és a szülők is informálódni tud az intézmények titkárságain, illetve az osztályfőnököknél.

Többek között a felnőtté váláshoz vezető úton az első lépések a középiskolai időszaknak az az időszaka, amikor a gyermek vagy mondhatjuk úgy, hogy „kis felnőtt”  megkapja az első segéd motorkerékpárt, motorkerékpárt, esetenként személygépkocsit, melyet a szülők, nagyszülők vásárolnak gyermekeik számára. Ezzel az ajándékkal egy magasabb kockázati tényezőt is ajándékoznak a szeretett gyermek számára, magasabbat, mint ami az addigi kockázat volt. Egyfajta biztonságot is jelentenek azok a biztosítások, amelyeket kötelezően kell kötni ezekre a járművekre. De ezek a biztosítások természetesen nem helyettesítik a felelősségteljes és körültekintő közlekedést. Ezen kötelező felelősségbiztosításokról azt érdemes tudni, hogy az üzembentartók fiatal kora, gyakorlatlansága miatt, ezek a kötelező gépjármű felelősségbiztosítások nem olcsók, a díjban jelentős mértékű különbségek lehetnek. Ezért is érdemes tehát független biztosítási közvetítők úgynevezett biztosítási alkuszok felkeresése, hogy több ajánlatból választhassunk.

Évről- évre nő hazánkban is azon családok száma, ahol a szülők már gyermekeik kis korától kezdődően tőkegyűjtő életbiztosításokat kötnek. Ezek döntően a későbbi továbbtanulást, az önálló életkezdést hivatottak elősegíteni, tehát hosszú távú megtakarításnak minősül. Fontos, hogy ha megtehetjük, akkor érdemes megtakarítani, öngondoskodni.

Az öngondoskodás jelenti a megoldást jövőnk tudatos alakítására, és a váratlan helyzetekből fakadó anyagi kiszolgáltatottság csökkentésére. Akinek van megtakarítása, vésztartaléka, biztosítása, könnyebben viseli az anyagi helyzetében bekövetkező váratlan eseményeket. Egyre többen ismerik fel ebben saját felelősségüket. A megtakarítások az időtáv és a célok szerint is megkülönböztethetőek. Persze ez a kettő összefügg. Minél nagyobb a cél, általában annál hosszabban kell erre takarékoskodni. Szinte mindenre léteznek speciális megoldások. A befektetési lehetőségek tárháza pedig még ennél is jóval szélesebb.

A biztosítási piac valamennyi szereplőjének a kínálatában jelen vannak ezek a termékek, amelyek havi megtakarításokat feltételeznek, és fontos elemét jelentik egy egészséges, jövőbelátó pénzügyi kultúra megalapozásának.

Jegyzetünk is egy ilyen életstratégia, pénzügyi kultúra megteremtését segíti.

Felhasznált szakirodalom:

 

 

  • Magyarországi Biztosító Társaságok E-Learning-es és Oktatási anyagai
  • Generali Biztosító Zrt. - Pénzügyi és Biztosítási Alapismeretek jegyzete