Legfontosabb biztosítási fogalmak, összefüggések értelmezése

Ahhoz, hogy megértsétek a biztosítás lényegét fontos, hogy tisztázzunk néhány alapfogalmat. Ez amolyan ki kicsoda játéknak is felfogható. Kezdjünk is neki.

loading

Alapfogalmak

Biztosító:  biztosítási tevékenység folytatására jogosult szervezet. Díj ellenében a kockázatot átvállalja.

Alkusz: Az alkusz bármely biztosító társasággal szerződhet biztosítási termékek közvetítésére. Előkészíti a biztosítási szerződés megkötését, elvégzi a jogszabályoknak megfelelő igényfelmérést, ha szükséges, szaktanácsot ad. Tevékenysége kiterjedhet a szerződés megkötésére, kárügyintézésre stb.

Ajánlat: a biztosítási igényt megfogalmazó és a szerződéskötésre irányuló egyoldalú írásbeli nyilatkozat. Az ajánlatot jogi értelemben soha nem a biztosító teszi, hanem a biztosítási védelmet kereső szerződő. Az ajánlat még nem szerződés; kétoldalú megállapodássá akkor válik, ha azt a biztosító elfogadja. (szerződés létrejötte)

loading

Alapfogalmak

Szerződés:  a felek kölcsönös és egybehangzó jognyilatkozata, amelyből kötelezettség keletkezik a szolgáltatás teljesítésére és jogosultság a szolgáltatás követelésére.

Szerződő: aki a szerződést megköti, aláírja és a díjat fizeti. Személye gyakran egybeesik a biztosítottal. Lehet magán vagy jogi személy.

Biztosított : a biztosítási szerződés fontos alanya, az ő életét, testi épségét és vagyonát védi a biztosítás. akire a biztosítást kötötték, akire, illetve amire a fedezet ki lett terjesztve. Szintén lehet magán vagy jogi személy.

loading

Alapfogalmak

Kedvezményezett: az életbiztosítási összeg felvételére jogosult, szerződésben megnevezett személy

Biztosítási összeg:Az az összeg, amelynek a kifizetésére a biztosítási esemény bekövetkezésekor a biztosító kötelezettséget vállal.

Biztosítási díj: A biztosító szolgáltatásáért a szerződő által fizetett díj. Megkülönböztetünk egyszeri és rendszeres díjakat, valamint beszélhetünk halasztott díjfizetésről is.

Fizetési mód: készpénz, csekk, átutalás, csoportos beszedési megbízás /inkasszo/

Csoportos beszedési megbízás /inkasszó/: felhatalmazhatjuk a bankunkat, hogy engedje a szolgáltatónak, hogy meghatározott időszakonként (pl. havonta, negyedévente) beszedje a bankszámlánkról a fizetendő összeget. 

loading

Alapfogalmak

Átutalás: történhet személyesen bankfiókban, telebankon vagy internetbankon keresztül;

Fizetési ütem: éves, féléves, negyedéves és havi fizetési lehetőség van

Biztosítható érték: a biztosítás tárgyának értéke.

Biztosítási esemény: a szerződésben rögzített olyan jövőbeli esemény, amelynek bekövetkezése esetén biztosítási szolgáltatás jár. 

Biztosítási időszak: Szerződésben meghatározott időszak, amelyre a biztosítási díj vonatkozik. 

Biztosítási kötvény: Okirat, amely hitelt érdemlően igazolja a szerződésben foglalt lényeges adatokat, valamint a biztosítás meglétét. A biztosítási kötvényt a biztosító bocsátja ki.

loading

Alapfogalmak

Első díj: A biztosítás első időszakára kiszabott díj. A biztosító kockázatviselése a szerződés létrejötte és az első díj befizetése után kezdődik (kivéve halasztott díjfizetés esetén).

Kockázat:  a kártokozó véletlen események bekövetkezésének lehetősége. A kockázatot káresélynek is nevezzük.

Felmondás: A biztosítási szerződés felmondására bármelyik fél jogosult, akár egyoldalúan is. A felmondásnak legkésőbb a biztosítási időszak vége előtt 30 nappal be kell érkezni a biztosítóhoz.

Értékkövetés: A biztosítási díj és a biztosítási összeg árszínvonal-változáshoz és az inflációhoz való időszakos igazítása. Indexálásnak is szokták nevezni.

Alulbiztosítás: az az esetet, amikor a biztosítási összeg kisebb, mint a biztosítható érték

loading

Alapfogalmak

Kárszakértő: A biztosító társaságok a bekövetkezett károk összegének megállapításához foglalkoztatnak (illetve ilyen profilú vállalkozásokkal szerződnek) akik a helyszíni szemlék során rögzítik a károkat. Kalkulációkat készítenek a helyreállítás várható költségeire.

Kárjelentés: A biztosított hivatalos bejelentése a biztosítási esemény bekövetkezéséről. Fontos, hogy a szerződében meghatározott határidőn belül meg kell tenni a kárbejelentést. Elmulasztása a biztosító mentesülését eredményezheti, ha a késedelem miatt lényeges körülmények kideríthetetlenné válnak.

Kárkori érték: A biztosított vagyontárgy értéke a biztosítási esemény bekövetkezésekor.

Kártérítés összege: a kárösszegből ténylegesen kifizetésre kerülő összeg. 

loading

Alapfogalmak

Feltétel: Minden biztosítási szerződésnek kötelező melléklete. A biztosítótársaságok ebben rögzítik, hogy milyen kockázatokra vállalnak fedezetet és rögzítik a kizárásokat is (ezeket hívja a köznyelv „apró betűs részeknek”), amire nagyon oda kell figyelni.

Totálkár: A biztosított vagyontárgy megsemmisülése, eltűnése vagy olyan szintű károsodása amely műszakilag vagy gazdasági szempontból nem helyreállítható.

Változásjelentési kötelezettség: A biztosított köteles a biztosítónak írásban bejelenteni a szerződésben meghatározott lényeges körülmények változását. Ennek elmulasztása a biztosító mentesülését eredményezheti.

Veszélynem: Természeti, társadalmi vagy gazdasági esemény, amely kárt, illetőleg veszteséget okozhat.

loading

Alapfogalmak

Életbiztosítás:  olyan szerződés, amelyben a biztosítási esemény a biztosított halála, vagy meghatározott időpont (életkor, nyugdíjba vonulás... stb.) elérése. Az életbiztosítási összeg felvételére mindig a kedvezményezett jogosult(kedvezményezett a szerződés bizonyos szolgáltatásaira, maga a biztosított is lehet).

Felelősségbiztosítás: Fedezetet nyújt a biztosított által más személyek vagyontárgyaiban okozott károkért. Mentesíti a károkozót a kártérítési kötelezettség alól a szerződésben meghatározott esetekben.Pl. Kötelező gépjármű felelősségbiztosítás

loading

Alapfogalmak

Casco: gépjárművek saját hibás kárainak fedezetére szolgáló biztosítás

EUROTAX: a gépjármű- és alkatrészárak katalógusa gyári, illetőleg piaci információk alapján

Zöldkártya: Nemzetközi gépjármű-biztosítási bizonylat. Igazolja, hogy az üzembentartó a hazájában olyan felelősségbiztosítással rendelkezik, amely érvényes a külföldön (Európában) okozott károkra is. A Zöld Kártyát a felelősségbiztosító - kérésre - állítja ki, és annak bemutatását a fogadó ország a határon
 megkövetelheti.

loading
loading

Jó tanács

Éves díjfizetéssel és csoportos beszedési megbízással érhető el a legnagyobb kedvezmény érvényesítése a biztosítási díjban.

 

Most pedig nézzünk meg a frissen megismert fenti fogalmak közül néhányat, hogy milyen élethelyzetben találkozhatunk velük.

loading

1. példa

Osztálytársunk Pisti, 16. születésnapjára szüleitől kapott egy segéd motorkerékpárt. Ezt a kerékpárt Pisti csak a kötelező gépjármű felelősség biztosításának megléte esetén használhatja a közúton.

Mi a teendő?

loading
loading

Fontos tudni!
A biztosítók a kockázatot fogják beárazni.

Mi történik ezután?

A kikalkulált díjat kiajánlják az ügyfélnek, aki az ajánlatot aláírásával elfogadja. Az aláírt alapján pedig a biztosító a biztosítás létrejöttét igazoló okirat kibocsátásával ún. biztosítási kötvénnyel véglegesíti. A létrejött szerződést KÖTELEZŐ GÉPJÁRMŰ FELELŐSSÉGBIZTOSÍTÁSNAK hívják.

2. példa

A korábban említett osztálytársunk a családjával egy hetes nyaralásra ment. A családi házuk hálószobájának ablaka nyitva maradt. A nyaralásuk ideje alatt az otthoni időjárás egyik alkalommal kedvezőtlenre fordult és egy jelentősebb nyári zápor alakult ki. Mivel az ablak nyitva maradt, így a zápor az ablakon át befolyt. Az esővíz alaposan feláztatta a parkettát és több ingóságban kárt tett.

Fizet-e a biztosító?

loading
loading

Mi a teendő, hogy a jövőben esetlegesen előforduló hasonlóesetben a biztosító megtérítse a kárt?

Javasolt a szerződés átdolgozása- a fedezet kiterjesztése.

3. példa

Családi házunkra tűz-elemikárbiztosítást kötöttünk korábban. Káresemény történt,  villámcsapás következtében leégett. A kár több millió Ft.

 

 

Mi a teendő?

loading
loading

Jó tanács

A fenti helyzet elkerülésére megoldás a folyamatos értékkövetés!

Vagyis a biztosítási díj és a biztosítási összeg árszínvonal-változáshoz és az inflációhoz való időszakos igazítása. Indexálásnak is szokták nevezni.

 

A leggyakrabban előforduló káresemények- tűzkár, robbanás, villámcsapás, földrengés, földcsuszamlás, kő és földomlás, a szélvihar, az árvíz, a vízvezetékből kiömlő víz, felhőszakadásból származó elöntés, a hó nyomás, jégverés és fagykár, a betöréses lopás, a rablás, a rongálás a hitel-és felelősségbiztosítási események.

loading