A biztosítás európai és magyarországi története

A vagyon kialakulása

Az elődeink rájöttek arra, ha többet vadásznak és gyűjtögetnek a fel nem használt megmaradt felesleget félre tudják tenni vagy elcserélni más számára értékes és fontos dologra. Ez a felesleg ill  felhalmozás indította el a vagyon kialakulását.

loading

Az előbb említett felhalmozott vagyon kapcsán problémák merültek fel. Melyek voltak ezek? Előfordult, hogy tűzvész pusztított vagy fosztogatók vették el erőszakkal, ill nem volt ritka az sem, hogy a várt szállítmányok nem érkeztek meg.

Ezen helyzetek megoldására kerestek megoldást az akkori közösségek. A megoldás az volt, hogy befizettek egy közös kasszába, melyből fedezni tudták a felmerülő károkat. Ebbe a közös kasszába mindenkinek érdeke volt befizetni, mert mindenkit egyformán fenyegettek a veszélyek. Ez a térítési forma a vagyoni károk enyhítését hivatott téríteni, ez volt az őse a mai vagyonbiztosításoknak.

loading
loading

A középkori céhek létrehoztak úgynevezett „társládákat”, amibe a tagok pénzt adtak. Ha valaki betegség, vagy öregség miatt nem tudott dolgozni, vagy az illető elhalálozott és a gyermeke, felesége magára maradt, akkor ebből a pénzből támogatták őket. Ez volt az alapja a ma élet- és baleset biztosításként ismert biztosításoknak.

loading

A kereskedelem fejlődése, annak térbeli kiterjeszkedése a tengeri kereskedelem révén a XIV. század olasz városállamaiban hozta létre az első biztosításokat. A legrégebbi az 1347-ben Genovában megírt tengeri biztosítás arról szólt, hogy a kereskedő vállalta a kártérítést a tulajdonos felé, ha a hajót vagy a szállítmányt balszerencse érné és ennek fejében a tulajdonosnak egy bizonyos meghatározott összeget kellet fizetnie.

Kezdetben tőkeerős magánemberek, kereskedők töltötték be a biztosító szerepét, majd erre a szerepre társaságok, később részvénytársaságok alakultak célirányosan. XVII. századi Angliában Edward Lloyd megalapította a Lloyd biztosító társaságot (ami a mai napig jelentős biztosító társaságnak számít világszerte.

loading

Magyarországon 1807-ben jelent meg a Rév-Komáromi Hajózást Bátorságosító társaság. Ők még nem biztosítónak nevezték magukat, de hasonlóan működtek, mint a Lloyd biztosító.

A „bátorságosítás” kifejezést azért tették bele a társaság nevébe, mert az igénybe vevők „bátorságot” vettek, vagy mondhatjuk úgy is, hogy a félelmeiket (kockázataikat) adták át a társaságnak.

A  biztosítás, mint pénzügyi szolgáltatás megjelenése inkább a XIX. századra tehető. Ahogy rohamos fejlődésbe kezdett az ipar és kialakultak a pénzpiacok, megjelentek az erős tőkével rendelkező vállalatok. Elsőként 1832-ben A Triesti Általános Biztosító Társulat, vagy más néven az Assicurazioni Generali, nyitotta meg pesti képviseletét.

Érdekesség

Az Igazgató Tanácsának Jókai Mór is tagja volt

 

Számos változáson ment keresztül, számos leányvállalata született meg (köztük a magyarországi belépésük után 175 évvel megjelenő Genertel Biztosító), és az oroszlános logós cég a mai napig jelentős szereplő maradt a hazai biztosítási piacon.

Az ipari forradalom beköszöntével számos más biztosító is belépett a piacra, úgy mint az Anker, a Phőnix, a Wiener Allianz, a Providentia, a Viktoria, a Fonciere, a Gresham.

 

 

 

A feléledő pénzügyi piacokon nem csak hajózási és szállítmányozási biztosításokat lehetett kapni. Számtalan újonnan megjelenő termék is kialakult, mint az autó- vagy az utasbiztosítás.

loading

A biztosítások egyre komplexebbek lettek, megjelentek a több eseményt magukba foglaló, több rétű biztosítások.

Az 1990-es évektől kezdődően elmondható, hogy a világ szinte valamennyi jelentősebb biztosítója megjelent Magyarországon. Jelenleg 28 biztosító társaság szolgáltatásai közül lehet választani.

loading

Információs kisokos:

loading
loading
loading